top of page
  • Yazarın fotoğrafıAlperen Cesur

Kars

Cağ Kebabı, Kaz, Piti Kebabı, Un Helvası..


Türkiye’nin en doğudaki illerinden olan Kars’a geldik. Burada 24 saatimiz bile yoktu. Öğlen geldiniz Kars’tan bir sonraki sabah ayrılacağız. Ama inanılmaz keyif aldığımı söylemeliyim.


İnsanı beklediğimden çok sıcakkanlıydı Şehir küçücük, her yere yürüme mesafesi ile gidebiliyorsunuz. Yemekleri çok güzel. Etkinlikleri çok keyifli. Tek üzücü yanı ise 26 Ocak’ta gelmiş olmamıza rağmen hiç kar olmamasıydı. Bu da işin biraz ürkütücü tarafı diyebilirim. Neyse yemeklerine geçelim biz artık. İyi okumalar.


Kosor Cağ Kebap


Kars denilince akla gelen ilk lezzet tabiki kaz olacaktır. Ama onu akşam eğlenceli olan bir ortamda yemek istediğimiz için akşama bıraktık.Doğu Anadolu’ya gelmişken tabii ki ana öğemiz et olacaktı. Kosor Cağ Kebabı isimli mekana geldik.

İçerisi doluydu. Önce masaya hemen salata ve yoğurt geldi. Yoğurtu baya lezzetliydi. Daha sonrasında ise cağ kebabı servisi başladı. Tabi siz bitirdikçe yenisini ekliyorlar hemen. Ben 2 tane normal yedikten sonra “KOSOR” tipi istemeye başladım. Kosor tipi cağın kesildikten sonra ızgaraya konulmamış şekli. Daha yağlı ve daha aromalı oluyor. Şahsen ben daha çok seviyorum. Kimileri asıl çağ kebabının böyle yenilmesi gerektiğini iddia ediyor. Kesinlikle çok lezzetliydi, bayıldım.
Günün sürprizi ise cevizli burma kadayıfı oldu benim için. Çayla beraber tadına bakmak için sipariş ettik ve bayıldık. Gerçekten bayıldık. Şerbeti çok değildi ve bu tatlıyı çok hafif hale getirmişti. Yanıklığı da çok yerindeydi. İkincisini de sipariş ettik doyamadık :)
En son bir noktaya daha parmak basmak istiyorum. Gerçekten ucuz olduğunu söylemeliyim. Şişin tanesi 25 TL idi. İstanbul’dan gelen birisi için burada doymak hiç pahalı değil.Anlatımımdan da anlaşılacağı üzere gerçekten çok memnun kaldığımı söylemeliyim. Kars’ta kaz dışında da bir şey yemek isterseniz tavsiye ederim. 

Kale Cafe Restoran


Geldik akşam eğlencemize. Öncelikle şunu söylemeliyim planlı bir geziniz varsa ve akşam bilinen bir yerde organizasyona katılmak istiyorsanız kesinlikle önceden rezervasyon yaptırın! Özellikle ara tatil zamanıysa. Biz gerçekten çok zor yer bulduk. Neyse ki biz şanslıydık ve Kale Cafe’de yer açıldı ve gitme şansı elde ettik.


Konsept yerel yemeklerin yanında bazı yöresel etkinliklerin olması. Canlı müzikle başlanıyor daha sonrasında bunlar aşık atışması ve kafkas dansı ve en son dışarıda ateş dibinde akordiyon eşliğinde şarkı söylemek.


Masaya ilk oturduğumuzda meyveler, salata, çeçil peyniri vardı. Çeçil peynirinin marketlerde satılanlar ile pek alakası yok. Tadı biraz sert. Köyde üretiliyormuş.Canlı müziğin başlaması ile birlikte buranın yöresel çorbası olan Evelik Aşı Çorbası geldi. Öncelikle Evelikten bahsedeyim. Doğu Anadolu’da yetişen, tipi ve tadı ıspanağa benzeyen bir bitki. Et suyu ile yapılan bu çorbada evelik yaprağı, yarma ve buğday gibi ögeler var. Tadı güzeldi beğendiğimi söylemeliyim.Geldik ana yemeklere. 4 kişi olmamızın avantajını kullanarak farkı tatlar denedik. Önce en klasiğinden başlayalım. Kaz Butu ve Bulgur pilavı: Porsiyonu büyüktü. Tadı güzeldi. Bulgur pilavı da kaz etinin suyunda pişiyormuş. Tadı gerçekten hissediliyordu. Memnun kaldık.


Bir diğer yiyeceğimiz Piti oldu. Görüntü itibarıyla en çok ilgimi çeken olduğunu söylemeliyim. Bir kasede kuyruk yaplı bir sıvı içerisinde kuzu incik, lavaş parçaları, nohut ve kuyruk yağından oluşuyor. Tadına gelirsek güzeldi ama inanılmaz ağır bir yemek. Hem kuzu incik hem içerisinde bulunan kuyruk yağı yemeği çok ağır hale getirmiş. Şahsen ben çok yiyemedim. Beni rahatsız etti ama Kars’a gelen birisinin tatması iyi olur.
Diğer yemeğimiz ise hangel oldu. Aslında direk etsiz mantı olarak da değerlendirebiliriz. Üzerinde de karamelize soğan vardı farklı olarak. Çok bir olayının olduğunu söyleyemeyeceğim. Güzeldi.Tatlı olarak ise yöresel helva geldi. Bildiğimiz un helvasının yanık hali gibiydi. Ben zaten yanığı sevdiğim için beğendim.Ortam gerçekten çok güzeldi. Canlı müzikten sonra sahneye aşıklar çıktı ve atışmalarını yaptılar. En son ise kafkas ekibi çıktı. Harika gösterilerinden sonra dışarı çıktık ve akordiyon eşliğinde şarkı söyledik.


Lezzetler inanılmaz etkiledi mi derseniz çok evet diyemeyeceğim ama yine de güzellerdi. Ama bütün olarak düşündüğümde kars tatilimi çok iyi noktaya çıkardığını söylemeliyim. Tavsiye ederim.


 

En başta da bahsettiğim gibi günübirlik Kars ziyareti bizim için harika geçti. Hem şehir çok güzeldi hem de yemekleri harikaydı. Kesinlikle herkese tavsiye ederim. Okuduğunuz için teşekkürler.Alperen Cesur.

5 görüntüleme

Comments


bottom of page