top of page
  • Yazarın fotoğrafıAlperen Cesur

Helsinki

İskandinavya'nın sakin ve soğuk başkentlerinden; Helsinki. Somon Çorbası, Somon ızgara, geyik eti..


Aylar önce THY'nin kampanyası ile aldığımız Finlandiya gezimizin günü geldi çattı. Yaklaşık 13 günümüz var. 2 gece Helsinki'de kaldıktan sonra kuzey ışıklarını görebilmek için kuzeye gittik. 1 hafta orada dolaştıktan sonra Stockholm üzerinden dönüş yaptık. Ben de yediklerimi sizinle paylaşmak istedim. Hepinize iyi okumalar dilerim.


 

Finlandiya'ya asıl geliş amacımız tabi kuzey ışıklarını görmek. Ama kampanyaya dahil şehirler arasında Helsinki olduğu için geliş uçağımızı buraya aldık ve 2 günümüzü Finlandiya'nın başkenti Helsinki'ye ayırdık.


Geldiğimiz tarih olan mart itibariyle çok soğuk bir Helsinki'ye geldik. Sokaklar çok sakindi. Çok fazla insan göremiyorsunuz sokaklarda. Turistik açıdan da zayıf bir kent olduğunu söylemeliyim. 1-2'den fazla gezecek yer de bulamıyorsunuz. Tabi yemek için güzel yerler var, ben de onlara gittim :)


Buranın ana öğeleri balık, geyik eti ve berryler (blueberry, cloudberry vs.). Ancak berryler için uygun mevsim değil. Meyveler daha çok yazın yeniliyor.


Kappeli


Helsinki'deki ilk mekanımız Kappeli oldu. Direk şehir merkezinde olan bu mekan içeriye girince kafe ve restoran olarak ikiye ayrılıyor. Kafe tarafında denemek istediğimiz yemekler olmadığı için restoran tarafına geçtik. Saat çok geç olmadığı için rezervasyonumuz bulunmamasına rağmen yer bulabildik. Siz gelirseniz önden bir arayın derim.


Masaya önden tereyağ ve ekmek geldi. Tereyağ biraz daha krema kıvamına yakındı. Çok sert değildi. Tabi baya acıktığımız için baya iştahlı şekilde yedik. Güzeldi tabi bir tereyağ ne kadar lezzetsiz olabilir :)

Geldik başlangıcımıza. Öncelikle buranın en meşhur yemeklerinden olan Kremalı Somon Çorbası sipariş ettik. Üzerinde ızgara somon (diğer mekanlarda çorbanın içerisinde küçük parçalar halinde konuluyor) , içerisinde de patates ve krema vardı. Çok beğendik. Somon tazeydi, patates ve kremayla da çok güzel bir uyumu vardı. Çok memnun kaldık.

Sıra ana yemekte. Tütsülenmiş somon. Yanında Pernod sos, ıspanak ve çok değişik bir patates vardı. Biraz ekşi, püre kıvamındaydı ancak harikaydı, yediğim en güzel ve değişik patateslerdendi. Sos + somon ve otların uyumu inanılmaz güzeldi. Gayet memnun kaldık.

Tabiki tatlısız olmaz. Creme Brulee'yi seçtik. Üzerinde cloudberry vardı. Beklemediğimiz şekilde çok çok beğendik. Üzerindeki meyvenin tadını çok anlamadım ama tatlının kendisi çok güzeldi. 10/10 veriyorum.Genel özete gelirsek mekan çok güzeldi. Ama çok pahalı. Gerçekten pahalı. Sitesinden menüsüne bakabilirsiniz. Yemekler 20-30€ civarında. Porsiyonlar da biraz küçük. Ama lezzetleri güzeldi. Fiyat dışında memnun kaldık. 

Restaurant Konstan Mölja


Helsinki'deki ikinci günümüzde yöresel ürünleri tadabileceğimiz bir mekan aradık ve buraya geldik. Burası yöresel yemeklerin akşamları açık büfe şeklinde servis edildiği bir mekan. Yine şanslıydık ve yer bulduk rezervasyonsuz. Biz oturduktan sonra baya sıra oldu.


Birkaç çeşit ana yemek ve mezeler var. Geyik etini deneme şansı buldum. Kavurmamsı şekilde yapmışlardı. Tadı fena değil, biraz ağır geldi bana. Tadımlık yedim diyebilirim. Parayı çıkarmak için somon yedik bol bol :). Patates salataları çok güzeldi ama kendime göre çok fazla yemek bulamadım. Mekan ve ortam güzeldi ama fiyatına değer mi çok emin olamadım.

 

Helsinki'de iki günüm bu şekilde geçti. Çok çeşitli bir mutfağı yoktu. Kendimce güzel yemeklerini tatmaya çalıştım. Okuduğunuz için teşekkürler.Alperen Cesur.

139 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kars

#1 - Bangkok

Comments


bottom of page